banner832
Öne Çıkanlar Milletvekili tokat attı BDP Milletvekili Sebahat Tuncel Ülkü ocağı Erdal Beşikçioğlu Liderlerim form grafiği

İSİM İSİM CEMAATÇİ KOMUTANLAR!

Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki Cemaat yapılanmasının, olayın tanığı olan Askeri Yüksek Yargı mensuplarının tanıklığı ile belgelendiği ileri sürüldü.

İSİM İSİM CEMAATÇİ KOMUTANLAR!

 Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki Cemaat yapılanması, olayın tanığı olan Askeri Yüksek Yargı mensuplarının tanıklığı ile belgelendiği ileri sürüldü.

Genelkurmay Başkanlığı, geçen haftalarda "Yüzde 100 Siyaset" programındaki açıklamalarından dolayı Avukat Fidel Okan ve Gazeteci Abdurrahman Şimşek hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusu dilekçesi ve Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamaları sıklıkla Cemaat'e yakın medya organlarında verilmiş, TSK'da Cemaat yapılanmasının olmadığına yönelik yayınlar yapılmıştı. Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı da Avukat Okan’ı tanık sıfatıyla ifadeye çağırarak elindeki bilgi ve belgeleri paylaşmasını istemişti.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre; söz konusu gelişmeler yaşanırken 21 Kasım 2014 tarihinde Askeri Yargıtay ve Genelkurmay Başkanlığı'nda görev yapan üst düzey hakimler Avukat Fidel Okan ile gizli bir görüşme gerçekleştirdi.

Odatv internet sitesinin iddialarına göre; söz konusu görüşmede TSK'daki Cemaat yapılanmasını isim isim deşifre eden yüksek hakimleri dinleyen Fidel Okan, kendisine teslim ettikleri belgeleri de alarak hakimleri "Ana Örgüt Dosyası"nı yürüten Savcı Serdar Coşkun’un yanına götürdü. Savcı Serdar Coşkun saatlerce süren ifade işleminde; görevdeki üst düzey askeri hakimlerin ifadesini tanık sıfatıyla alarak, TSK'daki Cemaat yapılanmasını devletin resmi kayıtlarına sokmuş oldu.

CEMAAT'İ İSİM İSİM ANLATTILAR

İfadelerde isim isim TSK'daki Cemaat yapılanması ortaya konulduğu gibi, Cemaat yapılanmasının mensubu olan TSK mensuplarının kumpasları da ayrıntıları ile anlatıldı.

Askeri Yüksek Yargı'da da uzun yıllardır görev yapan ve halen bu görevlerini sürdüren hakimler buraya seçilişlerinden son ana kadar olan tüm olaylarda Cemaat'in etkinliğini ve yaptıkları kumpasları detayları ile açıkladı.

Buna göre; Askeri Yargıtay'daki Cemaat oluşumunu Hakim Ahmet Zeki Liman, Hakim Yavuz Sayalgı ve Haluk Zeybel’in organize ettiği; Askeri Yargıtay’a aday olan üyeleri kendileri ile aynı doğrultuda hareket etmeleri garantisi aldıktan sonra Eski Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri üzerinde nüfuslarını kullanarak seçtirdikleri iddiasına ifadelerinde yer verdiler.

CEMAAT'İN GİZLİ TOPLANTILARI

İfadelerde Cemaat mensubu hakimlerin toplantılarına dair bilgiler de yer aldı.
Askeri hakimlerin ifadelerinde;
Cemaat üyesi olan Askeri Yargıtay Üyeleri'nin dışarda gizli toplantılar yaptıkları, söz konusu toplantıların Ahmet Zeki Liman başkanlığında gerçekleştiği, toplantı öncesinde cep telefonlarının toplanarak başka bir yere götürüldüğü, toplantıyı dua ile açan Ahmet Zeki Liman’ın "Askeri Yargıtay Üyelerini biz belirliyoruz" dediği ve her konuda birlikte hareket etmeleri gerektiğini söylediği, toplantı sırasında Kuranı Kerim'den ayetler okunduğu, ayetleri okuyan Askeri Yargıtay Üyesi Yavuz Sayılgı’nın “Ben değil biz olarak hareket edelim, Allah ben demiyor biz diyor” dediği, 2012 yılı Eylül-Ekim ayında Çukurambar Mado Pastanesi üst katında yapılan toplantıda birlikte hareket edilmesi, oylamada birlik ve beraberlik içinde olunması, üye seçiminde birlikte hareket edilmesinin kararlaştırıldığı iddiaları yer aldı.

Toplantıya katılan ve Cemaatçi olduğu iddia edilen hakimlerin; Ahmet Zeki Liman, Turgay Öztoprak, Zafer Yağlıoğlu, Özcan Ersayın, Aslan Duru, Yavuz Sayalgı, Haluk Zeybel, Hakan Ata, Semih Palavaroğlu, Şeref Ayyıldız, Yusuf Tamer Çetin, Mehmet Alıcıoğlu olduğu iddiası da ifadelerde yer aldı.

Askeri Yargıtay içerisindeki sol dünya görüşüne sahip üyeleri, Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse ile birlikte hazırladıkları kumpaslar çerçevesinde tasfiye ettikleri, dönemin Askeri Yargıtay Başsavcısı Ertuğrul Ozan Odabaşı hakkında 1. Daire'de görev yapan Şeref Ayyıldız'a hakaret ettiği gerekçesi ile Askeri Yargıtay'da sanık olarak yargılayıp başsavcıya mahkumiyet verip tasfiye ettikleri, hakaret olayını Şeref Ayyıldız'în bizzat duymamasına rağmen ortaya söylenmiş bir sözü ona söylenmiş gibi gösterip mahkumiyet kararını bu şekilde kurdukları, olayın düzmece ve kumpas olduğunun sonradan ortaya çıktığını, Şeref Ayyıldız’ın Cemaat mensubu olarak kumpasın içinde olduğu tanık ifadelerinde yer aldı.

CEMAAT HAKİMLERİ NASIL FİŞLEDİ

İzmir Özel Yetkili Savcısı Zafer Kılınç tarafından İzmir Askeri Casusluk dosyasında fişlenen hakimlerin listesini Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse’ye gönderdiği, bunun üzerine Muharrem Köse’nin isimleri yazılı kişiler hakkında soruşturma açılması için dosyayı Askeri Yargıtay'a gönderdiği, buradaki amaçlarının 2013 yılı Askeri Şura toplantısı öncesinde bu kişiler hakkında soruşturma açarak tasfiye etmek ve terfilerini engellemek olduğu, yapılan soruşturmaya ilişkin toplantıda çoğunluğun Cemaat mensuplarından olması dolayısı ile soruşturma kararı çıkardıklarını, çıkan karardan sonra Askeri Yargıtay tarihinde ilk kez Askeri Yargıtay Başkanı Hasan Dengiz'in de fişlendiği ve hakkında soruşturma kararı çıktığı için süresi olmasına rağmen emekli olmak zorunda kaldığı, kumpası Muharrem Köse ile birlikte kuran Cemaat mensubu Ahmet Zeki Liman’ın kumpastan sonra generalliğe terfi ettirilerek Askeri Yargıtay Başkanlığına getirildiği iddiası da tanık askeri hakimlerin ifadelerinde yer buldu.

Genelkurmay Adli Müşaviri ve Cemaat yapılanmasının TSK'daki Askeri Yargı Sorumlusu olduğu iddia edilen Muharrem Köse ile Askeri Yargıtay Başkanı Ahmet Zeki Liman’ın 2013 yılı ve 2014 yılı başına kadar sürekli görüştükleri, Cemaat'in Askeri Yargıdaki kadrolaşmasını beraber organize ettikleri, kendilerinden olmayan kişilere yönelik kumpasları birlikte hazırladıkları, Cemaat'e yönelik soruşturma başladıktan sonra görüşmelerini sonlandırdıkları iddiası da ifadelerde yer aldı.

Askeri hakimlerin ifadelerinde TSK'daki kumpasla tasfiye edilen askerlere ilişkin bilgiler de yer buldu. Kurulan kumpaslar ve verilen kararlar neticesinde birçok TSK personelinin mağdur edilip tasfiye edildiği, Ahmet Zeki Üçok'un da bunlardan biri olduğu, Cemaat'in en önemli isimlerinden olduğu ifadelerde yer alan Turgay Öztoprak, Zafer Yağlıoğlu, Özcan Ersayın, Aslan Duru, Yavuz Sayalgı, Haluk Zeybel, Hakan Atan, Semih Palavaroğlu’nun aleyhe oy kullanmaları için bazı üyelere baskı kurduğu da iddia edildi.

AKİT'Çİ YAZARLA CEMAAT İŞBİRLİĞİ

Tanık hakimler Cemaat'in Askeri Yargı'daki ele başlarının Yeni Akit Gazetesi yazarı Yener Dönmez’i sürekli kullandıklarını, bu ismi özellikle seçtiklerini, bu şekilde Yener Dönmez üzerinden oluştukları kamuoyu algısını sanki Hükümet yapıyormuş izlenimi verdiklerini, Yener Dönmez’in kritik askeri davalarla ilgili bilgileri bizzat bu kişilerden aldığını, Yener Dönmez’in medya üzerinden kendisinin kullanıldığını bilmeden veya bilerek yaptığı haberlerin hepsinin Cemaat'e yaradığını ve bu sistemi çok iyi yürüttüklerine dair iddialarını ayrıntıları ile ifadelerinde belirttiler.

Ortaya çıkan gelişmeden sonra Genelkurmay Başkanlığı'nın "TSK'da Cemaat yok" direnişini sürdürüp sürdürmeyeceği ve nasıl bir tavır alacağı, ifadeye çağrılan Avukat Fidel Okan’ın Genelkurmay Askeri Savcılığı'na tanık sıfatı ile ifade verip vermeyeceği merakla bekleniyor.

yuzdeyuzhaber

Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.