banner832
Öne Çıkanlar Milletvekili tokat attı PKK CHP AK Parti BDP Milletvekili Sebahat Tuncel

HAYATİ RİSK DEVAM EDİYOR

Maslak Acıbadem Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, uğradığı silahlı saldırı sonucu başından ağır yaralanan sanatçı İbrahim Tatlıses'in durumuna ilişkin açıklama yaptı. Tatlıses'in vurulmadan önceki görüntüleri basına dağıtıldı.

HAYATİ RİSK DEVAM EDİYOR

Prof. Dr. Elmacı, hastane girişinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Tatlıses'in kafa içi basıncı düşürmeye dönük yoğunlaştırılmış tedavisinin devam edeceğini söyledi.
Kafa içi basıncı düşürmeye dönük verdikleri sedasyonu (hastayı uyutmaya dönük tedavi) azaltarak devam ettirme kararı verdiklerini belirten Elmacı, şunları kaydetti:
''Bu şu demektir: Derin sedasyondan, derin uyutmadan giderek ilaçları azaltıp, nörolojik tabloyu görmeye, sistemik tabloyu görmeye dönük bir aşamaya geçmiş oluyoruz. Bu da düne göre daha pozitif bir durumu ifade ediyor. Şunu belirtmek isterim: Tablo oldukça ağır bir tablodur. Dünden beri bunu konuşuyoruz. Bu tablo içerisinde bizim nöroşirurjide temel bir prensibimiz var, hasta yoğun bakımdan çıkmadığı sürece hayati risk devam ediyor demektir. Ancak burada konuştuğumuz şey, hayati riskin azalarak devam ettiği süreçtir.''
Elmacı, ilerleyen saatlerde ve günlerde genel olarak daha iyi bir noktaya gelmeyi umut ettiklerini vurgulayarak, ''Bugün yaptığımız tıbbi değerlendirme, hastamızın genel sistemik bulguları, nörolojik tablosu ve bilgisayarlı beyin tomografisi değerlendirmesiyle mevcut durumunu korumuş olduğunu anladık. Kötüye giden bir şey yok'' diye konuştu.


TÜM BİLGİ KAYNAĞINIZ BİZİZ
Prof. Dr. Elmacı, bir gazetecinin, ''Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül biraz önce bir açıklama yaptı. 'Uyandırıldı, parmaklarını oynatıyordu' şeklinde konuştu'' demesi üzerine ''Biz tüm bu bilgileri aile ile paylaşıyoruz. Başka kimseye bir tıbbı bilgi verip, başka kimseyle paylaşmamız söz konusu değil'' dedi.
Tatlıses'in sağlığı ile gelişmeleri bir de basın mensupları ile paylaştıklarını ifade eden Elmacı, ''Kamuya dönük olarak bilgileri sizle paylaşıyoruz. Dolayısıyla tüm bu bilgileri alma kaynağınız biziz. Bu durumu tespit etmek lazım'' uyarısında bulundu.
Prof. Dr. Elmacı, ayrıca şu bilgileri verdi:
''Bu uyandırılma süreci bir anda olup biten bir süreç değil. Beyin içinde iyileşme zaman içinde olur. Dolayısıyla ilaçların dozunu azaltıyoruz demek şu: Kendisini uyutmaya dönük ilaçları iki basamak aşağı çekiyoruz. Tablo nereye gidecek göreceğiz. Sonra ona göre azaltma süreci yüzde 50 yüzde 50 devam edecektir. Dolayısıyla bir anda uyandırılma söz konusu değil.''
Elmacı, ''Uyandırıldığında konuşabilecek durumda olacak mı?'' sorusunu yanıtlarken de bunun bir anda olmayacağını belirterek, ''Bu ilaçlar, normalin üzerindeki kafa içi basıncı düşürmeye dönük. Bu süreci zaman içerisinde yakalayabilirsek olur'' diye konuştu.

 
3-5 GÜN SÜREBİLİR


''Bu süreç ne kadar sürecek?'' sorusu üzerine de Elmacı, basın mensuplarının net cevaplar istediğini ancak bunun zamana bağlı olduğunu dile getirerek, ''Beyin birebir çalışmadığı için belli bir zaman verme imkanımız yok ama bu süreci 3-5 gün olarak söylersek, 3-5 gün sonra başka bir şey konuşuyor olabiliriz. Yani daha hiçbir şey belli değil. Ya işler iyiye doğru gidecektir ya da başka bir şey konuşuyor olabiliriz ya da bu süreci kendisinin beyni tolere etmeyecektir. Biz o zaman bir adım geriye gideceğiz. Onu da sizle paylaşırız'' dedi.
Prof. Dr. Elmacı, ''Daha önceki açıklamanızda 'Tatlıses'in durumu düne göre daha iyi durumda' dediniz. Bugün de bunu söyleyebilir miyiz?'' sorusuna, ''Çok milimetrik düzeyde söylenebilir'' karşılığını verdi.

Maslak Acıbadem Hastanesi Başhekimi Çağlar Çuhadaroğlu da ''His kontrollerinin yapıldığı doğru mu?'' şeklindeki soruya şu karşılığı verdi:
''Hocalarımız ilaç dozlarını her düşürdüklerinde tekrar kontrol yapıyorlar. Bu şekilde ilerleyecek. Henüz ilaçların azaltılmasına yeni başlandı. Hocamız yeni bir tıbbı değerlendirme yaptı. Sonra hep beraber tekrar konuştuk ve sizin buraya geldiğiniz dakikalarda bu işlem başlatılmış oldu. Bu konudaki gelişmeleri sizlerle paylaşacağız.''


Çuhadaroğlu, hastaneye gelen insanların sanki hastayı ziyaret etmiş gibi ya da kendilerinden doğrudan bilgi almış gibi demeçler verdiğini belirterek, şunları kaydetti:
''Bunlara lütfen itibar etmeyin. Maslak Acıbadem Hastanesi yönetimi, bilgiyi önce aileye vermektedir. Aileye verdikten sonra hazırladığımız özet üzerinden de sizlerle paylaşıyoruz. Doğal olarak net bilgi sadece ailede ve sizde. Onu dışında bir bilgi kaynağı asla yok. Ben aileye de teşekkür etmek istiyorum. Kendileri bile gün içerisinde ziyaret haklarını çalışmaları kolaylaştırmak için olabildiğince seyreltiyorlar ve tam anlamıyla sağlık ekibine yardımcı oluyorlar.''
Maslak Acıbadem Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, ''Acıbadem Üniversitesi Rektörü ve Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necmettin Pamir de hastamızı değerlendirdi. Tedavinin yolunda ve yerinde olduğunu söyledi'' dedi.

OĞLU AHMET TATLI KONUŞTU
İbrahim Tatlıses'in oğlu Ahmet Tatlı da doktorların devamlı gazetecilere açıklama yaptığını ifade ederek, itibar edilmesi gerekenin onların sözleri olduğunu belirtti.
Tatlı, ''Ziyarete gelenler, çeşitli açıklamalar yapıyorlar. İyileştiğinde en iyi açıklamayı İbrahim Tatlıses yapacak. Herkesten dua etmelerini istiyorum. Özellikle Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza, Emniyet Müdürlerimize teşekkür ediyorum'' dedi.
Bir gazetecinin ''Mobese görüntülerini izlediniz mi?'' sorusu üzerine Tatlı, ''Bu konuyu emniyet takip ediyor. Biz sadece babamın hayatta olmasını düşünüyoruz. Çocukları, torunları var. 4-5 saatte bir gazetecilere açıklama yapılıyor. Siz sadece bunlara itibar edin. İbrahim Tatlıses'in durumu iyiye gidiyor. Bu bir süreç'' diye konuştu.
Diğer bir gazetecinin ''Siz babanızı gördünüz mü?'' sorusu üzerine Tatlı, ''Ben de herkes gibi programı seyretmiştim. Olay birkaç dakika sonra oldu. Hastaneye ilk gelenlerden biri benim. Her şeyin başından beri varım. Şu anda bir süreç içindeyiz. Onun iyi olmasını istiyoruz'' dedi.

FAİLLER ORTAYA ÇIKARILACAK
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmaya, silahlı saldırıda ağır yaralanan sanatçı İbrahim Tatlıses'e geçmiş olsun dileklerini ifade ederek başladı. 
Milletin gönlünde kendisine haklı bir yer edinen sanatçıya saldırıyı, dostluğa, kardeşliğe, sanata yapılmış bir saldırı olarak niteleyen Erdoğan, ''Olayın aydınlatılması, suçluların bulunması için güvenlik güçlerimiz çok yoğun bir çalışma içerisindedirler. İnanıyorum ki, çok kısa bir süre içerisinde de bu işin failleri ortaya çıkacaktır. İbrahim Tatlıses'e Allah'tan acil şifa diliyorum'' dedi. 
Başbakan Erdoğan, dün Van'da meydana gelen depremden dolayı Vanlılara da geçmiş olsun temennisinde bulundu. 

ALÇAKLIĞI YAPANLAR YAKALANACAK
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, uğradığı silahlı saldırıda ağır şekilde yaralanan sanatçı İbrahim Tatlıses'i, tedavi gördüğü hastanenin yoğun bakım ortamında ziyaret etti. Arınç, ''Göreceksiniz birkaç gün sonra bu alçaklığı yapanların hepsi yakalanacaktır'' dedi. 
Arınç, silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan sanatçı İbrahim Tatlıses'in sağlık durumuna ilişkin bilgi almak üzere Maslak Acıbadem Hastanesine geldi. 
Hastane çıkışında gazetecilere açıklama yapan Arınç, Tatlıses'in durumuyla ilgili hastane yetkililerinden bilgi aldığını, sağlık durumunun düne göre bugün daha iyi olduğunu ve olumlu gelişmelerin devam ettiğini söylediklerini kaydetti.
Tatlıses'i yoğun bakımda da ziyaret ettiğini belirten Arınç, ''Tabii uyuyordu, uyandırılmamasını rica ettim. Dış görünüşüyle, bildiğimiz Tatlıses'ti. Allah selamet versin. Allah en kısa zamanda şifa versin. Gözlerimle de gördüm ki, nabzı ve nefes alışverişleriyle genel durum itibariyle maşallah güzel. Bundan ayrıca memnunum. Ailesini, çocuklarını, sevenlerini ziyaret ettim. Onlara da geçmiş olsun dileklerimi ilettim'' diye konuştu.
Meclisin açılışının 85. yıl dönümünde Türkiye'nin her yerinde konserler, halk yürüyüşleri yapıldığını anlatan Arınç, Tatlıses'e ''Konserlere gelir misin?'' diye teklifte bulunduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:
''(Meclisim isterse her yere koşarım) dedi. Meclise çok büyük bir sevgisi vardı. Biz en büyük konserimizi, Ankara'da meclisin bahçesinde verdik 2005'in nisan ayında. Muhteşem bir konser oldu. Bir sözünü hiç unutamam. Dedi ki, (Yaradana kurban olayım. Allah bana bu güzel milletin meclisinde kara üzüm habbesini söyletti.) O günü hiç unutamam.''

10 EKİP İZ SÜRÜYOR
Tatlıses'e yönelik saldırıyı soruşturmak için 30 polisin görev aldığı 10 ekip oluşturdu. 
Alınan bilgiye göre, Tatlıses'e yönelik silahlı saldırının fail ya da faillerinin yakalanabilmesi amacıyla başlatılan çalışmalarda Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliğinde 8, MOBESE ve güvenlik kameralarını incelemek için de 2 ekip olmak üzere 30 polisin görev aldığı 10 ekip kuruldu.
Olayın 8-10 saniye kadar sürdüğü, Tatlıses'in saldırıdan kısa bir süre önce birileriyle fotoğraf çektirdiği ve bu kişinin de arandığı bildirildi. 
Saldırıda kullanılan Kalaşnikof marka otomatik tüfekten çıkan mermi ve boş kovanlar ile daha önce herhangi bir nedenle polis kayıtlarına girmiş olan silahlarla karşılaştırıldığı kaydedildi.
Tatlıses'in korumalarının ''şüpheli'' konumunda bulunmadıkları, şu ana kadar olaya ilişkin 110 kişinin bilgisine başvurulduğu ifade edildi. 
Bu arada, Tatlıses'in şoförü Hakan Çalışkan ile korumaları emekli Özel Harekat polisi Mehmet Selami Aldemir ile polis memuru Uğur Mazlum'un konuya ilişkin yeniden bilgisine başvuruluyor.

KORUMASI DAHA İYİ OLABİLİRDİ
Eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay, sanatçı İbrahim Tatlıses'e silahlı saldırıyla ilgili olarak, ''Koruması daha iyi olabilirdi. Belli ki o anda koruma yeterli değil'' dedi. 
Öte yandan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek de gazetecilerin, ''Tatlıses ile ilgili bir tasarruf olabilir mi? Adaylığını açıklayacağı söyleniyordu'' sorusuna, ''Bizde o konu hiç gündeme gelmedi, öncesinde de gelmedi. Bir müracaatı da yoktu. Bazı konular görüşüldü, bazı isimler konuşuldu ama o hiç konuşulmamıştı'' dedi. 

Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.