banner832
Öne Çıkanlar Milletvekili tokat attı BDP Milletvekili Sebahat Tuncel lehul mülk utanç önergesi yaşar nuri

GÜLEN'E NELER SÖYLEDİ NELER?

"Pensilvanya'daki zat Gazze için taziye yayınlamış. İsrail'i kınayan tek kelimesi var mı? Yok. İpini elinde tutan efendisine elbette söz söyleyemez"

GÜLEN'E NELER SÖYLEDİ NELER?

 Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırındaki ilimiz Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'daki mitingde, CHP ve MHP'nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu için 'ithal aday' dedi.

Seçim kampanyasını bugün Hatay mitingiyle sürdüren Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile birlikte kente geldi. Erdoğan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Vali Celalettin Lekesiz ve kent protokolü tarafından karşılandı. Hatay Valiliği'ni ziyaret eden Erdoğan, ardından İtfaiye Meydanı'ndaki miting alanına geçti.

Sıcak havaya karşın yaklaşık 10 bin kişinin doldurduğu miting meydanına vatandaşları serinletmek amacıyla içinde gülsuyu olan iki tanker getirildi. Mitingin başlamasına dakikalar kala görevliler kalabalığın üzerine gülsuyu sıktı. Ayrıca bazı görevliler de miting alanındakilere şişelerle su dağıttı. Meydanda yer alan bazı kadınlar baygınlık geçirdi. Sağlık ekipleri, kalabalığın arasından bayılanları sedye ile taşıyarak, ambulanslarda müdahale etti.

Miting meydanında olağanüstü güvenlik önlemleri de dikkat çekti. Yüksek binaların çatıları ve balkonlarına konuşlandırılan keskin nişancı özel harekat polisleri, dürbünlü tüfeklerle çevreyi gözetledi.
Başbakan Erdoğan çok sayıda Filistin bayrakları ve Arapça yazılı dövizlerin de taşındığı meydanda kürsüye çıkmadan önce Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ancak seçimi kaybeden eski Adalet Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin konuştu.

ARAP KENTLERİNE SELAM GÖNDERDİ
Erdoğan, konuşmasına başlarken Suriye, Lübnan ve Filistin'deki kentlerin adını sayarak selam gönderdi. Ardından, CHP'li Büyükşehir Belediyesi'ni eleştirerek "CHP kuraklıktır, pisliktir, susuzluktur" diye konuştu.
Cumhurbaşkanlığı seçimine değinen Erdoğan, muhalefetin '10 Ağustos geçse de şu işten kurtulsak' dediğini öne sürerek, Ekmeleddin İhsanoğlu için 'ithal aday' dedi. 9 partinin bu adayı desteklediğinin söylendiğini bildiren Erdoğan, "Bu partilerden 7'sinin oy toplamı yüzde 1'i bile bulmuyor. 40 çürük yumurtadan bir sağlam yumurta çıkmaz" derken, ağırlıklı olarak MHP seçmenlerine seslendi, bu partinin çatı adayı belirlemesini eleştirdi.

"SURİYELİLER EVLERİNE DÖNECEK"
Ortadoğu'daki çatışmalarda taraf olmadıklarını belirten Erdoğan, bombalardan kaçanlara 3.5 yıldır kapılarımızı açtığımızı, bazı illerde bunun sorunlar yarattığını bildiğini de söylerken "Er veya geç Suriyeli misafirlerimiz evlerine döneceklerdir. Ensar olmanın gereği budur" dedi.

Filistin'deki gelişmeleri anlatırken de ülkelerin yöneticileri duyarsız kalsa da o ülkelerdeki halklarının protestolar yaptığına değinerek örnekler verdi. İsrail parlamentosundaki kadın milletvekilinin 'Bütün Filistinli kadınları öldürmeli' şeklindeki sözlerine dikkat çeken Başbakan Erdoğan dünya kadın örgütlerinin ses çıkarmamasını eleştirdi, "Türkiye'dekiler nerede? Yoksa Kılıçdaroğlu'ndan, Bahçeli'den izin alamıyor musunuz?"diye sordu.
Müslüman ülkelerin Gazze'de olup bitenlere seyirci kalmasına tepkisini dile getiren Erdoğan, "Yok Şıa, yok Sünni. Ben Şıanın ileri gelenlerine hep söylerim. Bırakın dedim şu Şıalığı şu Sünniliği. Biz Müslümanız. O zaman bu ölümler niye?" dedi.

FETHULLAH GÜLEN'E YÜKLENDİ
Erdoğan, Fethullah Gülen'in Gazze için mesaj yayınlamasını gündeme getirirken, "Pensilvanya'daki zat Gazze için taziye yayınlamış. İsrail'i kınayan tek kelimesi var mı? Yok. İpini elinde tutan efendisine elbette söz söyleyemez" dedi.

Erdoğan, Salı günü saat 11.00'de TBMM'de yapacağı grup konuşmasını herkesin dinlemesini istedi, bazı görüntüler göstereceğini, bunların Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü dönemine ait olduğunu açıkladı. Erdoğan yarın ortak yayında söyleşiye çıkacağı iki televizyonun adlarını vererek, vatandaşların bunu izlemesini istedi.

'CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ CHP VE MHP'YE DERT OLDU'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde 11'inci mitingi Hatay'da yaptığını ve her zaman milletin içinde olduğunu belirtirken, CHP ve MHP'nin 'Çatı Adayı' Ekmelettin İhsanoğlu'nu 'ithal aday' olarak tanımlayıp eleştirdi. Erdoğan, muhalefet partilerin '10 Ağustos geçse de kurtulsak' zihniyeti taşıdığını savundu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin CHP ve MHP'ye dert olduğunu, kaybederlerse bedelini ağır ödeyeceklerini öne süren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Tabanları şimdiden kaynıyor. Kendilerine dayatılan adaya itiraz ediyor. İçimizden bir aday çıkaramadınız diyor. İsyan ediyor. CHP ve MHP'nin ithal adayı, kendisini destekleşen parti sayısının 9'a yükseldiğini söylüyor. Gerçekten bu işlerden çok uzak. Bu işi hiç mi hiç bilmiyor. CHP ve MHP'yi bir yere koyun, 7 partinin oy oranı yüzde 1'i bile bulmuyor. Her zaman söylüyorum; 40 çürük yumurtadan bir sağlam yumurta çıkmaz. Enteresan bir şey daha var; partilerin ismini sayıyor mu? MHP ve BBP tabanının ciddi şekilde rahatsız olacağını biliyor. Şu MHP'nin haline bakın yahu! MHP Genel Başkanı susuyor, saklanıyor. Ama biz onu unutmayacağız. Şimdi çıksın çatının altına girdiği partilerle işbirliğini tabanına açıklasın. Bu MHP yönetimi en zavallı, acınası günlerini yaşıyor. MHP boynunu büktü, sorgusuz, sualsiz, marjinal partilerle yol arkadaşlığı yapmak zorunda kaldılar. MHP buna itiraz edemez. Çünkü bütün iradesini CHP'ye, Pensilvanya'ya kiralamış durumda. Ama benim MHP'li kardeşim çok güçlü şekilde itiraz edecek. CHP'li kardeşim tıpış tıpış değil, kendi iradesiyle sandığa gidecek, gereken dersi orada verecek."

'DEVLETLER SUSUYOR, HALKLAR AYAKLANIYOR'
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında masum çocukların ve sivillerin öldürüldüğünü vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:
"İsrail denilen terör devleti bir yandan Gazze'ye acımasızca vuruyor. Bir yandan da bölgede barışı dinamitliyor. Kumsalda oynayan çocukları vuruyorlar yahu!...

Şimdi soruyorum, ey ABD, ey Rusya, ey batı, ey dünya neredesiniz? Sesleri çıkıyor mu? Bakın şuana kadar Türkiye, Katar, Venezüella, Ürdün ve son olarak Çin.... Başka da İsrail'e gereken net tepki gösteren devlet olmadı. Ülkelerin yönetimleri susuyor ama halkları susmuyor. Londra'da, Paris'te, New York'ta, yüze kadar ülkede halklar ayaklanıyor. Türkiye'de her gün protestolar yapılıyor.
Şimdi İstanbul mitingimiz inşallah bu işin finali olacak. İstanbul'un Anadolu yakasında 1 milyon 250 bin metrekare alanda dev mitingimizi yapacağız. İsrail, her zamanki gibi Filistinlilere yönelik katliamlarının karşılığında hiç kimsenin tepki göstermeyeceğini sanıyor. Ama dünya halkları bu barbarlığa tepki gösteriyor."

'KADIN ÖRGÜTLERİNİN SESİ NİYE ÇIKMIYOR?'
İsrailli bir kadın parlamenterin Filistinli hamile kadınların öldürülmesini istediğini ve insan hakları örgütleri ile kadın örgütlerinin bu düşmanlığa sessiz kaldığına dikkat çeken Erdoğan, şöyle devam etti:
"Türkiye'deki kadın örgütlerinin bir kısmına sesleniyorum, sesiniz niye çıkmıyor? Kılıçdaroğlu'ndan, Bahçeli'den izin mi alamadınız? Filistinli çocukların ölmesini isteyenlere tepki yok, Gazze'deki drama tepki yok. Zaman zaman Hitler zulmüne benzetince tepki gösteriyorlar.

Allah aşkına İsrail'in yaptığı, Hitler'in yaptığından ne farkı var? Neden rahatsız oluyorsunuz? İsraillilerin bu benzetmemden memnun olmaları lazım. İsrail yönetimi; Hitler'in atalarınıza yaptığından beterini siz yapıyorsunuz. O soykırımından daha fazlasını yapıyorsunuz. 'Müslüman hamile kadını kurşunlamaktan çekinmeyin, aynı anda iki kişiyi öldürmüş olursunuz' diyor. Bu alçaklık neyle izah edilebilir?
İsrail'e içeride tek çift laf söyleyemeyenler AK Parti hükümetini eleştirip, aradan savuşmaya çalışıyor. Bizi eleştirip, konuyu kapatmaya uğraşıyor.

Biz elbette Hitler zulmüne, elbette antisemitizme karşıyız. Herkes bilsin ki Hitler'in izinden giden İsrail gibi terör devletlerine karşıyız. İslamafobiaya karşıyız. Kim rahatsız olursa olsun, İsrail terörünü eleştirmeye, Filistin davasını savunmaya devam edeceğiz. Vicdanları hareket geçmesi için çabalarımız devam edecek."

'CHP VE MHP SUSKUN, EĞİLİP BÜKÜLÜYOR'
İsrail'in saldırılarına karşı CHP ve MHP'nin de sustuğunu savunan Erdoğan, isim vermeden Fettullah Gülen'i eleştirerek, "CHP ve MHP susuyor, ama biz susmayacağız. İsrail'e söz söyleyemiyorlar. Eğilip, bükülüyorlar. Pensilvanya'daki zat, sözüm ona itikaftan çıkmış, Gazze için taziye yayınlamış. Sevsinler seni! İsrail'e tek söz var mı? Yok. Eleştiren cümle var mı? Yok. Dün Ordu'da da söyledim; ipini elinde tutan efendisine elbette söz söyleyemez" dedi.
Erdoğan, Filistin, Suriye ve Irak'ta ve dünyanın başka ülkelerinde zulüm gören Müslümanlar için Hataylıları dua etmeye çağırdı.

HATAY'A YENİ YATIRIMLAR
12 yıllık AK Parti iktidarında Hatay'a 11 milyar yatırım yapıldığını anlatan Erdoğan, bu bölgede planlanan yeni yatırımlarla ekonomik gelişmenin süreceğini kaydetti.
15 kilometrelik Hassa Tüneli projesi ile Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis'in İskenderun Limanı'na ulaşımının kolaylaşacağını vurgulayan Erdoğan, bu projeye paralel olarak İskenderun'a modern yük merkezi kurulacağını söyledi.
Hatay'a 750 yataklı bölge hastanesi kazandırdıklarını, 4 adet baraj yapıldığını aktaran Erdoğan, bölgede yetiştirilen zeytinlerin katma değerini attıracak zeytincilik organize sanayi bölgesi kurulacağını müjdeledi. Erdoğan, hizmetlerin devam etmesi için Hataylılardan destek istedi. 10 Ağustos'taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mutlaka sandığa gidip, oy kullanmaları çağrısında bulundu.
Konuşmasının ardından eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki bakanlarla birlikte halkı selamlayan Erdoğan, birlikte karanfiller attı. Bu sırada mikrofonu eline alan Erdoğan, çalan müziğin bestekarının Murat Göğebakan olduğunu, hastalığından dolayı bu sanatçıya dua edilmesini istedi.
Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra İskenderun İlçesi'ndeki 30 bin kişilik iftar yemeğine katılmak üzere meydandan ayrıldı.

GELİN VE DAMAT İFTAR YEMEĞİNDE
Erdoğan'ın katılacağı iftar yemeğinin düzenlendiği Anıt Alanı'nda hazırlıklar devam ederken, gelin ve damat sürprizi yaşandı. 14 Eylül'de düğün yapacaklarını söyleyen nişanlı çift 21 yaşındaki Ayşegül Aktar ile 30 yaşındaki Harun Fatih Kocaman, Erdoğan'ın nikah şahidi olması için etkinliğe gelinlik ve damatlık giyerek katıldıklarını belirtti. Erdoğan'a büyük sevgi beslediğini söyleyen genç çift, "Başbakanımızı inşallah Cumhurbaşkanı olarak 14 Eylül'deki düğün törenimizde nikah şahidimiz olması için davet edeceğiz" dedi.

İSKENDERUN'DA İFTAR AÇTI

Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hatay mitinginin ardından helikopterle gittiği İskenderun'da belediyenin organize ettiği 30 bin kişilik iftar yemeğine katıldı. Anıt Alanı'nda kurulan iftar sofrasında vatandaşlarla bir araya gelen Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, beraberindeki bakanlar, İskenderun Belediye Başkanı AK Parti'li Seyfi Dingil'le birlikte oruç açtı. İftar menüsünde kadınbudu köfte, pirinç pilavı, kaytaz böreği, zeytin salatası, mercimek çorba, patates kızartması ve sütlaç ikram edildi. 

Yemeğin ardından İskenderunlulara hitap eden Erdoğan, Ortadoğu'da kan ve gözyaşının tırmandığı, farklılıklara tahammülsüzlüğün hat safhaya çıktığı dönemde İskenderun'da böyle bir sofranın kurulmasıyla dünyaya en güzel hoşgörü mesajı olduğunu söyledi. 

İktidarda oldukları 12 yıllık süreçte dostluğu, kardeşliği, dayanışmayı en güçlü şekilde savunduklarını ve savunmaya da devam edeceklerini belirten Erdoğan, bölge ve dünyada hoşgörüsüzlük ne kadar artarsa artsın hoşgörüyü yüceltmeyi sürdüreceklerini belirtti. 

'YARIN, BUGÜNDEN İYİ OLACAK'

100 yıl önce Ortadoğu'da sınırlar çizilirken, farklılıkların bir arada yaşadığı iklimlerin de yok edildiğine dikkat çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ortadoğu'da farklılıklara karşı acımasızca zulümler gerçekleştirildi. Türkiye'de de geçmişte tatsız olaylar yaşandı. Dersim olayları ile Alevi vatandaşlarımıza zulmedildi. Buna benzer olaylarla toplum arasına nifak sokulmaya çalışıldı. 12 yıl önce iktidar görevini devraldığımızda Türkiye'nin farklılıklarının zenginlik olduğunu ifade ettim. Doğu'da, Ğüneydoğu'da sessiz devrimlere imza attık. Sizler de şahit oldunuz, çok ciddi engellerle karşılaştık. Yaptığımız reformları engellemek, geciktirmek isteyenler çıktı. Ama doğru bildiğimiz, hak bildiğimiz yolda yürüdük. Bu topraklarda dostluğu ve kardeşliği düne nazaran daha ileri görüyoruz. İnşallah yarın da bugünden iyi olacaktır. Yeni Türkiye, 77 milyonun dost ve kardeş olarak bir arada yaşadığı ülke olacak." 

'10 AĞUSTOS YENİ TÜRKİYE İÇİN MİLAT OLACAK'

Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı 10 Ağustos tarihini Yeni Türkiye için bir milat olacağının altını çizen Erdoğan, şunları söyledi:

"10 Ağustos'ta cumhurun başını seçeceğiz. Devletin başını seçeceksiniz. Cumhurbaşkanlığı makamı bir rehavet makamı değildir. Vazo, saksı seçmiyoruz. Türkiye'yi yönetecek bir cumhurbaşkanı seçiyoruz. Bunun üzerinde dikkatle duralım. Cumhurbaşkanlığı seçimi için vizyon belgemizde farklılıkların bir arada yaşamasının önemini atfettik. Her dinin, mezhebin, cemaat mensubunun özgürce faaliyet göstermesini, inançlarımızı yaşamasını savunuyoruz. Yeni Türkiye'de bunu daha güçlü savunacağımızdan kuşkunuz olmasın. Bizim yeni Türkiye dediğimiz kavram bu sofradaki manzaradır. Buradaki dostluğu, kardeşliği, dayanışmayı 780 bin kilometrekarelik vatanda yaşatacağız. Bu şekilde bölgemizde ve dünyada örnek olmaya devam edeceğiz."

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİ ELEŞTİRDİ

Erdoğan, Filistin, Suriye, Lübnan ve Irak'ta akan kanın durmasını dileyip, masum insanları katledenleri lanetledi, iç savaştan kaçan Suriyelilere kucak açan, ekmeğini paylaşan Hataylılara teşekkür etti. 

"Kahrolsun İsrail" sloganlarıyla konuşması sık sık kesilen Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in İsrail'in işlediği insanlık suçuna ortak olduğunu söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Birleşmiş Milletler'in İsrail'le ilgili aleyhte 280'e varan kararı var. Ama hiçbirisinin icrası yoktur. Böyle bir Birleşmiş Milletler olur mu? Niçin kuruldu, dünya barışı için ne yaptılar? Bu soruyu kendilerine sormaları lazım. İnsanların huzuru için ne yaptılar? Turistik seyahatlerle bu iş yürümez. Bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde bir tane Müslüman ülke yok. Buradan adalet çıkar mı? Bir defa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin reforme edilmesi şart. Kuruluşunda o günün şartlarında böyle kurulmuş olabilir. Ama adalet adına bir şey çıkmıyor. 

İslam dünyasının tavrı da incitiyor. Türkiye ve birkaç ülke haricinde uluslararası sistemi zorlayan bir devlet yok. İsrail, kutsal mekanlar postallarla girecek kadar alçaldı. Bütün bunlara karşı çıkmak, sadece inancımız için değil, insanlığımız, vicdanımız ve ahlakımızın gereğidir. 

10 Ağustos seçimi ile birlikte Türkiye'nin öncü rolü daha da güç kazanacaktır. 10 Ağustos'ta inşallah kapılar ardına kadar açılacak. Yeni Türkiye, içeride huzur ve istikrarın, dışarıda barışın ve dayanışmanın daha güçlü savunucusu olacaktır."

Erdoğan, konuşmasının sonunda İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'in kendisini Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk ziyareti İskenderun'a yapmasını istediğini söyledi. Erdoğan, milletin teveccühünü alıp, bu göreve seçilirse İskenderun'un ilk ziyaret durakları arasında yer alacağı sözünü verdi. 

Başbakan Erdoğan, iftar programının ardından İskenderun Belediyesi'ne geçti.

ANKARA'YA GİTTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'i ziyaret ettikten sonra eşi Emine Erdoğan ile birlikte helikopterle önce Hatay'a, ardından Adana'ya geçti, Ana uçağı da Erdoğan'ın arkasından Adana Havaalanı'na uçtu. Erdoğan, burada Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile bir araya geldi. Adana Havaalanı VIP Salonu'nda 15 dakika kalan Başbakan Erdoğan ve Bakan Çelik daha sonra Ana Uçağı ile Ankara'ya gitti.

Murat KİBRİTOĞLU- Mehmet EZER- Ramazan ÇELİK - Salih ÜÇTEPE -Çağlar ÖZTÜRK/HATAY

yuzdeyuzhaber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.