banner832
Öne Çıkanlar Milletvekili tokat attı PKK CHP AK Parti AKP

ESKİ BAKAN'DAN ŞOK SÖZLER...

Yakub Saygılı, tutuklu bulundupu silivri Cezaevi'nden yolsuzluk komisyonuna mektup yazdı. Mektupta şok iddialar var.

ESKİ BAKAN'DAN ŞOK SÖZLER...
AKP’li 4 eski bakanla ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddialarını inceleyen TBMM Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu, konuyla ilgili soruşturmayı ve operasyonu yürüten savcıları ve emniyet yetkililerini dinlemedi.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu yürüten eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakub Saygılı, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden Soruşturma Komisyonu’na mektup yazdı. Saygılı, operasyonun ardından önce görevden alınmış, daha sonra meslekten ihraç edilmişti. Yakub Saygılı, 20 maddelik mektubunda, komisyona ifade vermek için başvuruda bulunduğunu ancak aylar geçmesine rağmen çağırılmadığını, bu sebeple mektup yazma ihtiyacı hissettiğini aktardı. Mektubuna, komisyonun çalışmalarından umutlu olmadığını söyleyerek başlayan Saygılı, soruşturmaya ilişkin çok önemli bilgiler paylaşıyor. İşte söz konusu mektuptan satır başları:

ZARRAB’I İZLEYEN EKİPLER İNSANSIZ HAVA ARACIYLA TAKİP EDİLDİ

“KOM Daire başkanı neden Teknik Şube müdürüne ve İstanbul Mali Şube müdürüne ‘Geçmişte ve günümüzde Reza Zarrab’ın telefonu dinlendi mi’ diye sormuş ve ilgili bilgileri istemiştir? Bu talimatı kendisine kim vermiştir? İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet Arıbaş, kimden talimat alarak, Reza Zarrab ve grubu ile ilgili çalışma yapılıp yapılmadığını anlamak için bir adli kolluk birimi olan Mali Şube Müdürlüğü ekiplerini takibe almış ve bu izleme için insansız izleme aracı (İHA) da dahil kamu kaynaklarını kullanmıştır? Konu kendisine ve o dönem yardımcısı olan 4. sınıf Emniyet Müdürü Mesut Yılmaz’a sorulmalı. Konunun Muammer Güler’in ‘Bu konu ile ilgili şahsen ben ilgileneceğim.’ demesinin hemen arkasından cereyan etmesinin araştırılması gerekir.”

HANGİ BAKANIN ÖZEL KALEMİ, REZA ZARRAB İÇİN TELEFON ETTİ ?

“İstihbarat Şube Müdürü Ahmet Arıbaş’ın, operasyondan 20 gün önce Mali ve Organize Şube müdürlerinin görevden alınmasını neden istediği ve yerlerine kimlerin görevlendirilmesini talep ettiği konularında dönemin İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Mesut Yılmaz’ın bilgisine başvurulmalı. Organize ve Narkotik Şube’den sorumlu Emniyet MüdürYardımcısı ile görüşmek için Reza Zarrab, hangi bakanın
özel kalemini arattırmış, ‘ben bakanın adamıyım’ mesajı vermiş ve randevusuna gelmeye tenezzül etmemiştir?”

REZA ZARRAB’IN VİLLASINI KORUMAK İÇİN POLİS BOTU TAHSİS EDİLDİ

“Reza Zarrab, hangi bakanın emriyle İstanbul Deniz Liman Şube Müdürü’nü arattırarak deniz kenarındaki villasını denizden korumak üzere polis botu tahsis ettirmiştir? Konu, dönemin Deniz Liman Şube Müdürü Kenan Eyigün’e sorulmalı. Zarrab, bakanları devre dışı bırakarak aslında daha etkin kiminle çalışmak istiyordu? Zafer Çağlayan buna nasıl ve neden mani oldu?” “İstihbarat Daire başkanının ve arkasından İstanbul İstihbarat Şube üdürü’nün değişmesi, siyasetin polis üzerindeki etkisini ne kadar artırdı? Daha seçim için adaylık bile belli olmamışken, Daire Başkanı Engin Dinç ve diğer bazı EGM yetkilileri İstanbul İstihbarat ve İstanbul Mali Şube müdürlerini arayarak Mustafa Sarıgül hakkında dosya hazırlanmalarını isteyecek kadar ileri gitti mi? Zarrab’la ilgili çıkacak medya haberi hangi bakanların devreye girmesiyle engellendi?”

YENİ SAVCILAR, PARA TRAFİĞİ FOTOĞRAFLARINI NEDEN İŞLEME KOYMADI?

“Adlî kolluk görevi ifa eden Malî ve Organize Şube müdürlerinin yaptıkları adli görev sebebiyle görevden alınması emrini il valisi ve il emniyet müdürlerine kim vermiştir? Dönemin Müsteşarı Efkan Ala ile il valisi arasında geçen ve kamuoyuna milletvekili Umut Oran tarafından dinletilen telefon görüşmesinde bu müdürlerin, şüphelilerin ifadelerinin alınmadan görevden alınmaları talimatının verildiği anlaşılmaktadır. Soruşturma savcısı Celal Kara iddianameyi tam hazırladığı anda neden görevden alındı? İddianame taslağında neler vardı? Operasyon sırasında ele geçen dijital materyallerin incelenmesi sonucu ulaşılan çarpıcı para trafiği ve belge fotoğraflarına dair raporlar neden yeni savcı Ekrem Aydıner tarafından işleme konulmadı?”

MİT VE ERDOĞAN, BİLDİKLERİ SUÇLARI NEDEN SAVCILIĞA BİLDİRMEDİ?

“Operasyon tarihinden 8 ay önce MİT tarafından Başbakan’a iletilen rapor kim tarafından kaleme alınmıştır? Bu suçları tespit eden birinin aynı zamanda savcılığa veya adlî kolluk birimine bu suçları bildirmiş midir? Bilgi verilen Başbakan bildirmiş midir? Her iki makamın da suçu bildirmeme yetkisi bulunmakta mıdır? MİT, 17 Aralık dosyasında adı geçenlerden hangisini dinlemiş ki bu kadar detaylı bir rapor yazılabilmiştir? Kimi neden korumuşlardır? 2013 yılında Reza Zarrab’ın yolcu beraberinde Dubai’ye gönderdiği yüzlerce kilogram altınlara Atatürk Havalimanı’nda müdahale edildiğinde, neler yaşanmıştır? Gümrük görevlileri, altın çantalarını açmaya neden korkmuşlardır? Zafer Çağlayan’a en kaliteli piyanoyu kim almış ve parasını kim ödemiştir?”

yuzdeyuzhaber

Yükleniyor...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.