banner832
Öne Çıkanlar Milletvekili tokat attı BDP Milletvekili Sebahat Tuncel Peçe akın öztürk ilaç sayısı

BÖCEKLERİN ALTINDAN 'AŞK' ÇIKTI

YTB Başkanı’nın odasında bulunan ‘böcek’ olarak tabir edilen iki dinleme cihazını kıskanç bir kadının koydurttuğu ortaya çıktı.

BÖCEKLERİN ALTINDAN 'AŞK' ÇIKTI

 Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Kemal Yurtnaç’ın odasında ve toplantı salonunda, böcek olarak tabir edilen iki dinleme cihazı bulunmasının ardından başlatılan soruşturmada önemli bilgilere ulaşıldı. Dinleme cihazlarını kurumda çalışan sevgilisinin bir başkasıyla ilişkisi olduğunu düşünen bir kadının koydurttuğu belirlendi.

Kadının, sevgilisini takip ettirmek için bir grupla temasa geçtiği, bu grubun da F.A. ve A.D. isimli kadınları kurumdaki bazı yerlere böcekleri koymakla görevlendirdiği bildirildi. İki kadının, böcekleri YTB Başkanı’nın odasına ve toplantı salonuna koymaları ise skandalın boyutunu arttırdı. Milliyet gazetesinin haberine göre;  dinleme cihazlarında kullanılan sim kartlarıyla daha önce İran’la görüşmeler yapılması “casusluk” kuşkusuna yol açtı. Ancak işin gerçek yüzü ortaya çıkınca, terör ve istihbarat şubeleri dosyadan çekildi. Dosya bunun üzerine, “özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği” gerekçesiyle Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’ne devredildi.

Casusluk yok
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisinde böcek bulunmasının ardından, yine Başbakanlık’a bağlı YTB Başkanı Kemal Yurtnaç’ın makam ve toplantı odalarında iki adet dinleme cihazı bulunmuştu. Yurtnaç, bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Soruşturma kapsamında böceklerin F.A. ve A.D. adlı kadınlar tarafından konulduğu tespit edilmişti.

Yurtnaç’ın suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada, böceklerin aktif olduğu anlaşıldı. Bu nedenle olayı ilk olarak “casusluk” ve “siyasi bir yönü” olabileceği ihtimali üzerine Terör ve İstihbarat Şubeleri soruşturmaya başladı. Ancak olayda “casusluk” ya da “siyasi bir yön” tespit edilemedi.

Böceklerin, “kıskançlık” nedeniyle koydurulmuş olabileceği ihtimali değerlendirildi. Soruşturma dosyası bunun üzerine, terör ve istihbarat birimlerince, “özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği” gerekçesiyle Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne devredildi. Soruşturmada, bir kadının, böceklerin yerleştirilmesi için bazı kişilerle irtibat kurduğu ortaya çıktı. Bu kişilerin de böcekleri koydukları şüphesiyle soruşturulan F.A. ve A.D. isimli iki kadınlar aracılığıyla dinleme cihazlarını yerleştirdikleri saptandı.

Canlı aktarmış
Soruşturmada, bulunan iki adet böcek üzerinde kapsamlı inceleme yapıldı. Aktif olduğu saptanan böceklerin, içlerine yerleştirilen GSM hatları ile makam ve toplantı odalarında yapılan konuşmaları karşı tarafta canlı olarak aktardığı belirlendi. Konuşmaları dinleyen kişilerin bunları kaydettikleri değerlendirildi. Son teknoloji olduğu belirtilen dinleme cihazlarının ayrıca, kapsamlı ortam dinleme özelliğine sahip olduğu anlaşıldı.

İran’la konuşmalar
Soruşturmada, iki kadının kullandığı cep telefonları ve böceklerdeki GSM hatlarının, İran uyruklu bir kişinin üzerine kayıtlı olduğu anlaşılmıştı.
Bu GSM hatları üzerinden daha önce birçok kez İran ile bağlantı kurulduğu da tespit edildi. Hatların Yurtnaç’ın odasına yerleştirilmeden de kullanıldığı anlaşıldı. Ancak bu hatların herhangi bir gizli servisle bağlantısı belirlenemedi.

Operasyon hazırlığı
Böcekleri yerleştirdikleri iddia edilen iki kadından ayrı olarak, beş kişinin daha şüpheli olarak araştırıldığı soruşturma dosyası kapsamında, önümüzdeki günlerde bir operasyon yapılabileceği öğrenildi.
Soruşturulan bu kişilerin dinleme cihazı yerleştirdiği başka noktaların da olabileceği belirtildi.

‘Konuşacak durumda değiliz’
Daha sonra Taksim Dayanışması temsilcilerine hazırlanan; marjinal gruplara çağrı yapılması, karşılılıklı güven ve sağduyuya dayanan söylemlerin kullanılması, kutuplaştırma ve ötekileştirmeye yol açacak söylemlerden kaçınılması, polis şiddetinin engellenmesi gibi 19 ayrı prensip ve uzlaşma noktaları sunularak “Asgari müşterek söylemler olabilir mi? Bunlarda mutabık kalınabilir mi?” diye soruldu. Taksim Dayanışması ise Taksim’deki durumu hatırlatarak, “Temsilciler müştereken bu aşamada bunları konuşabilecek durumda değiliz. Şu anda Taksim Gezi Parkı’nda elektrikler kesilmiştir, polis şiddeti sürmektedir. Hükümet yetkilerine şikayet ve isteklerimizi ilettik, bir sonuç alamadık. Kanaatimizce ‘Bu konuların bu aşamada görüşülmesi mümkün değildir’ dediler” diye cevap verdi.

yuzdeyuzhaber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.